VisualART Forum - Powered by vBulletin
Results 1 to 5 of 5

Thread: Nou in arta desenului

VA member

Post Nou in arta desenului

Salut! Ma numesc Alin si am 14 ani(ii fac in vara). Inca de mic imi placea sa desenez, dar vreau sa precizez ca nu am talent. In ultimii ani desenul a inceput sa ma atraga foarte mult, iar acum doresc sa devin arhitect. Am vreo sansa (tinand cont ca nu prea am talent) ? Imi puteti recomanda o carte (format pdf sau word daca se poate) pt. a invata tainele desenului? Va pun aici o lucrare facuta de mine (cam singura, ca in rest "mazgalesc"):
    Name:  Desen 001.jpg
Views: 805
Size:  141.6 KB
    Multumesc.

VA member
    Buna,

Parerea mea este ca pentru a desena bine nu ai nevoie de talent, ci de foarte multa munca si rabdare. Rezultatele se vor vedea in timp. Talentul intervine atunci cand trebuie sa personalizezi ceea ce desenezi, cand ai nevoie sa combini originalitatea cu inspiratia si imaginatia. Pentru a-ti dezvolta un stil artistic personal si pentru a-ti imbogati imaginatia trebuie sa-ti antrenezi foarte mult mana si memoria vizuala.
    Asta inseamna ca trebuie sa desenezi mult si sa ai un scop precis in ceea ce vrei sa obtii. Sa asimilezi informatie prin desen n-ai nevoie de talent, ci de antrenament in primii ani chiar. Exista si talentul de a invata sa desenezi mai repede decat altii, dar procesul de invatare este acelasi pentru toata lumea.

Primele tale scopuri trebuie sa fie:

1) controlul mainii in a misca creionul asa cum iti propui (vrei sa unesti 2 puncte printr-o linie dreapta, atunci exersezi pana cand reusesti...desenezi linii drepte pana cand umpli sute de pagini cu ele. Apoi treci la dreptunghiuri, cercuri, elipse, perspectiva. Perspectiva atat de exterior cat si de interior. Te sfatuiesc sa cauti pe youtube "perspective drawing" si vei gasi o gramada de videouri care te invata. Daca nu intelegi ce ti s-a explicat, cauta alt video despre acelasi lucru. In general artistii sugereaza diverse carti sau alti artisti ce merita studiati. Take it from there :)

2) lumina si umbre

3) detalii, adica elemente luate separat: diverse obiecte din casa, copaci, banci, obiectele din parcurile de joaca pentru copii, stalpi, iarba, pietre, gard viu etc

4) culoare

Te sfatuiesc sa desenezi nu doar dupa fotografii sau realitate ci si dupa desenele altor artisti. De multe ori este mai usor sa intelegi o imagine simplificata si atingi acelasi scop. Daca nu stii cum sa desenezi copaci (de exemplu) din imaginatie, nu trebuie sa te descurajezi si nu inseamna ca nu stii sa desenezi pentru ca nu esti talentat. Tot ce inseamna este ca nu ai studiat/analizat copaci si atunci creierul nu are de unde sa extraga informatia ceruta de tine, el poate doar sa recunoasca un copac intr-o imagine sau desen. Pentru asta trebuie sa studiezi copacii si sa ii desenezi pana cand esti multumit de rezultat.

Ar fi bine daca te-ai putea inscrie la o scoala populara de arte, sau un curs pentru incepatori. Astfel ai avea un instructor care sa iti critice desenele (in mod constructiv sper :) si colegi care se straduiesc sa invete aceleasi lucruri ca si tine, sau care stiu mai multe si te pot invata.

Sper ca sfaturile mele te-au ajutat. Bafta!

Edit:
    Am uitat sa iti raspund la intrebarea ta legata de Arhitectura: ai timp suficient sa inveti sa desenezi la un nivel acceptat de Facultatea de Arhitectura. Asta inseamna ca trebuie sa desenezi mult de pe acum si sa renunti la a mai desena cu rigla cel putin o perioada mare de timp. Poti sa o folosesti la masurat, poate, dar nu la desenat.
    Last edited by design_ioana; 16-03-2014 at 10:14 PM.

Artministrator Maxim's Avatar
    Electro?...

A[d]min Vali's Avatar
    daca vrei cu adevarat sa inveti sa desenezi bine, uita de rigla cand desenezi
    dupa ce ai lasat rigla deoparte, urmareste ca atunci cand faci un desen sa intelegi foarte bine ceea ce desenezi
    spre exemplu in desenul tau vad un semnal rutier care limiteaza viteza de deplasare a autovehiculelor la 120 km/ora; foarte ciudat avand in vedere ca urmeaza o trecere de pietoni semaforizata!!!!
    o alta greseala ar fi ca de obicei semnalele orientate spre noi, adica spre privitor, ar trebui sa fie pe partea dreapta a sensului de mers....
    deci inainte de a desena ceva, asigura-te ca ai inteles foarte bine toate aspectele informatiilor care decurg din desenul tau ...

VA member

Nou in arta desenului

Earlier I thought differently, I thank for the information.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)