VisualART Forum - Powered by vBulletin
Results 1 to 5 of 5

Thread: logos Vodanet

VA member max's Avatar

logos Vodanet

am incercat si io sa fac ceva... sincer sa fiu mi se par comune dar... incerc si io. pe de alta parte ma aleg si cu critica :) poate mai invat si io ceva!
    Attached Images Attached Images  
    I will carry out great vengeance on them and punish them in my wrath. Then they will know that I am the LORD, when I take vengeance on them.
    Ezekiel 25:17

Moderator echo's Avatar
    prea complicate si intortocheate...nu au nimic ingenios
    fontul acela gen NASA e cam afumat deja...

VA member max's Avatar

cu tot respectul...

mai echo... io recunosc ca esti genial... si in general unele creatii ale tale sunt superbe, dar ajuta-ne si pe noi pe ceilalti sa invatam ceva. ca sincer din criticile acide nu prea pricepem unde sunt greselile. io nu ma laud ca as avea ceva cu grafica profesionala la nivelul la care tu esti... dar imi place sa mai "desenez" si io cate ceva ca si hobby... si as vrea sa invat.

Moderator echo's Avatar
    stiu ca multi asteapta de la mine sa scriu un tutorial de genul "Cum sa facem un logo de milioane" sau "Solutie cistigatoare pentru concursul de logo"...dar, din cit imi dau eu seama, ar trebui sa scriu mai intii ceva de genul "Cum sa invatam", "Cum facem rost de talent daca nu avem la indemina", "Cum ne vine inspiratia", "Cum ne antrenam creativitatea" sau "Cum renuntam la orele de Warkraft in favoarea celor de studiu"...poate suna putin cam dur, dar asta e parerea mea...si eu ajung sa ma plictisesc tot spunind ce nu e bine:) (unii chiar incep sa creada ca am ceva cu ei:))
    iti dai seama cit timp mi-ar lua sa scriu fiecaruia cum ar fi trebuit sa faca, sa dau idei, solutii...mai ales ca nu prea cunosc bagajul de cunostinte in domeniu al fiecaruia...nu as sti de unde sa incep, si mai ales, daca are rost sa explic (poate omul nu are talent si explic degeaba)
    revenind la logo-urile tale, iata ce nu mi se pare OK si te las pe tine sa te gindesti cum ar fi trebuit sa faci:
    1-patratul format din linii rupe brutal continuitatea caracterelor, obligind ochiul sa se opreasca si sa citeasca (mai greu) literele D si A...textul "e-strategy..." e aliniat la mijlog fata de constructia asimetrica de sus
    2-acelasi font foarte folosit e taiat de dreptunghiul acela care produce efectul negativ-pozitiv care e obositor in cazul suprafetelor mici (bucati de caracter) si face textul greu de citit
    3-caracterele subtiri si drepte (elegante totusi) nu se potrivesc deloc cu cele groase si rotunjite...apare un dezechilibru destul de deranjant
    4-prima oara am fost tentat sa citesc VODONET in loc de VODANET...numele firmei trebuie sa fie scris foarte clar, sa fie usor de citit, chiar si de la departare...de obicei se folosesc fonturi simple, dar "puternice", fara inflorituri, stilizari sau alte elemente inutile care ar putea afecta imaginea generala de echilibru si claritate

PS: nu sint genial...genial a fost Einstein...sau Dali...sau Rubik:)
    Last edited by echo; 29-07-2002 at 07:20 PM.

VA member max's Avatar

m-am mai desteptat cu un punct de IQ...

mersi pentru critici/sfaturi echo! am cam exagerat si io cu "geniu"... poate o sa te considere astia prin 2100+. :) :) :)

Dali a fost geniu, Einstein muncitor (ca si adverb nu ca si substantiv) si vizionar iar Rubik matematician (nu geniu) :D

mai ramane sa ma apuc de altele chiar daca in afara concursului... dar pentru mana de lucru... si ca sa iti mai dau si tie motiv de posturi. :D
    Last edited by max; 30-07-2002 at 11:21 AM.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks