VisualART Forum - Powered by vBulletin
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 30

Thread: Equipa equipelor ! Tadaaam. Diesel+Theron=the winning mecha

Super Moderator Diesel's Avatar

Equipa equipelor ! Tadaaam. Diesel+Theron=the winning mecha

Aciulea mecha frate :D Fire Fighting Unit plus ceva search & rescue
    Nu va speriati, arata fioros, dar e doar un mecha pompier..alea de le are prin brate nu-s lasere, sunt doar tunuri cu apa. Robotu e construit in jurul unui cilindru cu apa, dar merge alimentat si din exterior cu apa . In fatza acolo se deschid frumos ushile si merge bagat inauntru un ranit la nevoie. Pt inceput are trei picioare, deci foloseshte echilibrarea dinamica, dar s-ar putea sa trebuiasca inclus si al patrulea picior pt mai multa stabilitate. Se roteshte foarte ushor in jurul axei verticale ,deci stinge incendii cum pofteshte inima lui :D
    Asta NU are pilotul inauntru.. e comandat de la distantza, insa asta nu-i scade din statutul de mecha din moment ce poate cara om inauntru. Asta e conceptul de inceput, vor mai veni update-uri pe parcurs.. Theron, ai legatura :D
    Attached Images Attached Images  

VA member theron's Avatar
    pt cei interesati se pregateste si o versiune militara dar aceia la o alta provocare si dupa ce rezolvam ceva probleme cu AI-ul ca tot calca pe furtun( cred ca o face numa ca sa ne sucareasaca)

momentan mech-ul este in constructie la fabrica din brashov ( fosta fabrica de tractoare - se vede asemanare:D)

va vom tine la curent cu informatii si in urmatoarele buletine de stiri

back to you John aaaaaa..... asta Diesel :D
    alb+negru=gri??

mersi theron, deci preluaram legatura... trebuie sa trecem la faza cu 4 picere, daca tot ii agatzam furtun la fund :D Andreea, ai legatura :D lol

3D™........admin SHAKA's Avatar
    Pai bafta baieti, ma simt mai bine stiindu-va si pe voi paici
    Quote Originally Posted by Qubic View Post
    Cel mai rapid spermatozoid esti chiar tu
    :no:

Vertex Shop

VA member sandu22's Avatar
    trei puncte= un plan, e stabil:D[numai sa cada perpendiculara din centrul gravitatiei in triunghiul determinat de cele 3puncte].
    pompier fiind, asta inseamna ca e langa foc, si cara si un om.ma rog. bun, da intreb, cum il pun pe sarmanu' ranit acolo, ca mi se pare ca e pe la cativa metri de sol capsula aia salvatoare.. intreb si io :D. daca desenai si un om ma prindeam si de proportii. bafta multa, conceptul e interresant, banuiesc eu ca merge si cu spuma speciala, nu numai cu apa;)
    io'mi's ing.(rozit) de ing. :)...si am creion;):D
    ..ceva desene..

Adi
    Guest
    bafta!

shaka aia e cu subanteles sau cum :D

sandu multumesc faza cu omu imi cam sarise si mie in ochi cand mi l-a prezentat diesel asa poate pot sa-l fac sa se razgandeasca

la spuma ma-am gandit si eu dar mai vedem

Adi multumesc
    alb+negru=gri??

mai oamini buni, ala mere sa se lase la nivelul solului ca sa ia omul la bord, nu asta e grele.ca doar nu sta tzeapan ..are hidraulice si stie el sa le foloseasca..iar asha , ca proportie, un om e cat de inalte sunt ushile alea care se deschid acolo in schitza dreapta jos. Iar spuma concentrata, sau sheva de jenu asta e in cele doua recipiente cere se prind in spatele cilindrului mare.. se face acolo o mixtura speciala si gata focu ;)

3 puncte = un plan, dar ce te faci cand incepe sa mearga ? se ridica un picior si gata cu planul ala..de aia ziceam sa se foloseasca echilibrarea dinamica, dar asta implica mishcari de brate (iar alea nu prea merge sa le fâtzâi ca ele sunt indreptate spre foc) si mishcari ale "corpului"..ceea ce deja e cam complicat..deci patru picioare e cel mai bine, cu unghi de 45 intre ele.

gata, am mai gasit o utilizare :D --Spargator de grevele ale studentilor-- :D pai cand incepe asta sa-i ude... eheheeeei, dragii moshului :D

Hai theron, baga mare, ca o sa iasa ceva mare ;)

Mesaj pt concurentza : mda, mersi pt cuvintele voastre calde, da stiu eu ca de fapt vreti sa va infiltrati si sa furati idei pretioase de la noi, Comitetu stie tot! @@ looool :D mai ales Shaka san si planul lui diabolic de a ..ups, dar nu mai zic

Sa zic... sa nu zic motivul pt care m-am bagat eu de fapt in intrececrea asta ? :D Nu zic, ca se supara cineva pe mine daca zic ;) da' ash zice... :D

3D™........admin SHAKA's Avatar
    Theron fara nici un subanteles, dar nu mai era nimeni sa se prezinte la provocare, si chiar sunt bucuros, mai ales ca ma cunosc cu Diesel
    Quote Originally Posted by Qubic View Post
    Cel mai rapid spermatozoid esti chiar tu
    :no:

Vertex Shop

ha, asa , e bine ca vii cu explicatii, inseamana ca l-ai optimizat..da tot nu te las: unde ai vazut tu ranitii sa stea pe un pat aproape vertical, nu e mai bine la orizontala? mie tot cu 3 picioare imi place, ar vooi hotarati. sa zicem ca se apleaca robotul pe picioarele din fata si ajunge cabin ala sol.cred ca e ceva in neregula . vii cu un desen?:D
    ..ceva desene..

nu maitraje de mine sandule, ca-s omsi eu !!! :D LOL
    Sa zic acuma drept, aveam in cap cu totul alta idee in loc de targa.. ranitu era bagat intr-un tub dintr-asta , i se aplica o masca de oxigen si se umplea tubul cu nush ce lichid tamaduitor.. era maimeshker asha,dar parca prea sf, nu ? Targa sa zicem ca se lasa pe spate, dar nuprea tare, ca daca e betziv bolnavul si are stari de voma? :D
    Nu se apleaca in fatza, se cracaneaza si astfel se lasa cu totul in jos.., am sa bag in Paint un desen

..pa stiu si eu? daca ala la betie a dat si foc?..:D. bafta
    ..ceva desene..

uite ca am bagat si schitzele cerute de theron pt a putea modela cum trebuie,mai ales incheieturile... cu toate ca nu o sa inteleaga mare lucru(nu am mai apucat sa notez fiecare piesa in parte) ,si a mai trebuit sa le inghesui pe toate pe aceeasi foaie cand am vazut ca nu am bani pt mai multe scanari :D nashpa :D
    ii explic eu pe Iahu Mesingiar . urmeaza si schitza pt sandu cu aplecatul robotului pt incarcarea de ..pilot, ca nu mai e ranitu....long story
    Attached Images Attached Images  

diesel mai vi cu ceva sau sa trec la modelat???
    alb+negru=gri??

poti incepe modelarea..diesel va modifica pe baza la ce modelezi tu. adicalea tu esti boss'u:D..pune-l la treaba..
    ..ceva desene..

Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks