Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 15 of 22

Thread: cum calculam CUT, POT?

VA member

cum calculam CUT, POT?

Salut tuturor, doresc sa stiu si eu cum se calculeaza exact CUT si POT, mai precis ce suprafete intra in calcul la fiecare? Se ia in calcul si subsolul? Unde as putea gasi precis prezentate aceste calcule?

Va multumesc si astept un raspuns.

VALI
    Guest
    POT = procent de ocupare teren shi este egal cu raportul dintre suprafata construita la sol shi suprafata de teren pe care se gaseste constructia
    CUT = coeficient de ocupare teren shi este egal cu raportul dintre suprafata construita desfashurata a constructiei shi suprafata de teren pe care se gaseshte constructia
    .................................................
    in cazul suprafetei construite desfashurate a constructiei se ia in calcul inclusiv suprafata subsolului

VA member

Exclamation

Vali,informatia ta nu este complecta, POT ESTE UN PROCENT , deci asa cum spui este : " POT = procent de ocupare teren shi este egal cu raportul dintre suprafata construita la sol shi suprafata de teren pe care se gaseste constructia " inmultit cu 100, :deal: POT = n %

VALI
    Guest
    poate ca informatia mea nu a fost COMPLETA...adica fara un "c", dar fata intreba cum se calculeaza....so!...am banuit sa stie ca orice este proCENT este "la suta"....deci cum spui tu...inmultit cu o suta
    no offence...

VA member
    la CUT nu intra subsolul decat daca e demisol (i.e. daca parterul e inaltat mai mult de 1 metru fata de CTN [cota terenului natural]). de asemenea nu se introduc terasele.

VALI
    Guest
    shi nici balcoanele...
    al naibii sa fiu...cand aud de subsol ma gandesc mereu la demisol...pentru ca nu prea se mai fac case cu subsol
    m-am huluit....
    dat la SCD oricum se aduna shi subsolul....nu shi la CUT
    10x shere de completari

VA member sandu22's Avatar
    ...si daca mai apare si A.L.A. pe planuri, atunci vin toate bucuriile..."prietenii stiu de ce".:D. e mai delicata treaba.
    la fel, probleme apar si cand nu iei terasele ca suprafata construita si apoi beneficiarul iti face surprize la plata, daca nu ii explica cineva clar k suprafata construita declarata nu e tot aceea cu suprafata construita pe care o iei in calcul la realizarea pretului.[pretul teraselor e f variabil, mai ales ca de cele mai multe ori sunt strans legate de structura...deci mare atentie] bafta
    Pentru ca PUZ'ul limiteaza CUT&POT,n-ai ce face, ideea e k trebuie sa le respecti...[nu numai pe hartie ;)]
    io'mi's ing.(rozit) de ing. :)...si am creion;):D
    ..ceva desene..

VA member sandu22's Avatar
    k o completare, suprafata constr. se ia pe exteriorul constructiei, deci nu se aduna doar ariile incaperilor fiecarui nivel. suna poate ciudata, insa am intalnit cazuri cand trebuie facuta si aceasta specificare.bafta
    io'mi's ing.(rozit) de ing. :)...si am creion;):D
    ..ceva desene..

VA member Cricket's Avatar

Question there must be something wrong

dupa initiale daca POT inseamna procent de ocupare teren inseamna ca (virgula) CUT ar insemna coeficient de "U"cupare teren.....poate sa ma lamureasca careva.....?
    ...cine sapa groapa altuia.....departe ajunge....!!!!

vali
    Guest
    coeficient de Utilizare al terenului:)

Talking

:) mersi vali ... asa parca suna altfel...si are si alt sens :D

Question need your help !!!

apropo de calculele astea ingineresti....are careva idee de niste nume de manuale(carti) in care sa pot gasi cum se calculeaza structura de rezistenta pe un anumit tip de teren sau cum trebuie izolati peretii in diferite zone de clima , etc. in general chestii ingineresti....de preferat ar fi niste carti vaste , amanuntite in care sa se explice clar de ce tebuie tinut in cont cand construim o casa de x dimensiuni , pe x sol , x zona , etc. , calcule generale aplicate la orice tip de construcite , etc.....................?

vali
    Guest
    Quote Originally Posted by Cricket
    apropo de calculele astea ingineresti....are careva idee de niste nume de manuale(carti) in care sa pot gasi cum se calculeaza structura de rezistenta pe un anumit tip de teren sau cum trebuie izolati peretii in diferite zone de clima , etc. in general chestii ingineresti....de preferat ar fi niste carti vaste , amanuntite in care sa se explice clar de ce tebuie tinut in cont cand construim o casa de x dimensiuni , pe x sol , x zona , etc. , calcule generale aplicate la orice tip de construcite , etc.....................?

pentru chestiile de mai sus se fac facultati....:)
    din cate am inteles eu din alte posturi, eshti la liceu de arta sau de arhitectura....
    parerea mea e ca te cam pripeshti...
    la ce bun toate informatiile pe care le ceri, daca nu treci de admitere?
    e posibil sa ma inshel?

mdeaa...cam ca ai dreptate...vroiam sa te mai intreb ceva da' nu era pe subiect...

vali
    Guest
    acu daca vrei sa intrebi....intreaba....nu tzine in tine:)

Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks